מאמרים מקצועיים

השתלות שיניים

השתלות שיניים הן פעולה רפואית המתבצעת רבות בעולם של רפואת השיניים. השתלות שיניים הן למעשה יצירת שן דמי שתפקידה למלא את תפקיד השן שאבדה, נפלה, נפגעה או נעקרה עקב חולי, חוסר תפקוד, זיהום ודלקות. השתלות שיניים נעשות במספר שלבים ולאורך תקופה של בין שלושה חודשים לחצי שנה, שיעורי הצלחה גבוהים ביותר, שיפור ברמת התפקוד הכולל של מערכת הפה והצד האסתטי,  השיקום הסופי נראה טבעי השן המדומה נראית כשן רגילה, לבנה ויפה ומתאימה לשאר השיניים ופונקציונלית בהתאם.

בעבר הגישה היתה שהימנעות מהעמסה מונעת את ספיגת העצם והטיפול בשתלים היה בכפוף לפרוטוקול נוקשה וקפדני . שימוש בחומרים מתאימים ביולוגית, המתנה מס חודשים עד שנה  מיום העקירה עד ביצוע השתלים והעמסה רק לאחר 3-9  חודשים. נדרשה רמת סטריליזציה מוחלטת קפדנית ומחמירה, בתקופת ההחלמה חל איסור על ביצוע צילומי רנטגן ובסוף התהליך נתקבל שיקום מאקריל עם מרחק גדול בן הרירית לשיקום.

כיום ניתן לבצע שתלים  עם רמת סטריליזציה סבירה ברוב המקרים השתלה מיידית ללא המתנה בין העקירות לביצוע השתלים וכאשר איכות העצם מאפשרת זאת אנו מבצעים העמסה מיידית של כתרים זמניים מאקריל. מיום ביצוע השתלת שיניים תקופת המתנה לשיקום הסופי קצרה יותר ובסופה שיקום קבוע מאקריל, חרסינה, זרקוניה  וכו' שלבי הטיפול תלויים באיכות ונפח העצם, במקרה של איכות ירודה של העצם- מתבצע שימוש באוסטאוטומים, הרמות סינוס או ריצפת האף ולעיתים אף הזזות עצב בלסת תחתונה  , במקרים מסוימים יש צורך בניתוח בשני שלבים הטיפול הינו מורכב,יתרונה הברור של העמסת שתלים מיידיים הוא השתלות ביום אחד, בהורדת זמן ריפוי, בצורך בפחות התערבויות ניתוחיות, בחוסר הצורך בשחזור מעבר נשלף, בהפחתה באטרופיה של עצם , ובקבלת תוצאות אסתטיות מיטביות.תוצאות קליניות אלו מורידות את הצורך בפעולות כירורגיות נוספות לשיפור מתאר החניכיים. הבנת התהליכים הביולוגים של אוסאואינטגרציה יחד עם היכולת להאיץ את תהליכי  שיחלוף העצם סביב השתלים הובילה את הדרך ליצירת פרוטוקולים של העמסה מיידית

 זהו פתרון פשוט יותר עבור המטופל ותורם לשיפור איכות החיים פעולה זו מתאפשרת לעיתים ללא הרמת מתלה.  בסופו של דבר, שילוב זה עשוי לא רק להוביל לירידה בזמן הטיפול הכולל, אלא גם באופן משמעותי לשימור רקמות ושיפור התוצאה האסתטית.

מהם השלבים השונים של השתלות שיניים בשיטה הישנה?

השתלות שיניים נעשות בהרדמה מקומית ואינן מצריכות הרדמה כללית. למעט מקרים בודדים וחריגים מאוד.הרדמה מקומית נעשית על ידי זריקה מקומית ומדויקת, והזמן שלוקח לחומר המרדים עד שהוא משפיע נע בין חמש עשרה דקות לחצי שעה.השלב השני הוא חשיפת העצם באזור בו ההשתלה מתבצעת

קיימות מספר שיטות שונות המאפשרות לרופא השיניים לבצע חשיפת עצמות לצורך השתלות שיניים.

השיטה הנפוצה ביותר היא שיטה בה הרופא מבצע חיתוך באזור של רקמות החניכים במקום המיועד להשתלה. ועל ידי מכשירים מיוחדים פותח את החתך עד הגעתו לעצם.

לאחר שהרופא ביצע את החיתוך והגיע לעצם, הגיע שלב הקדיחה. הקדיחה,  יוצרת חור בעצם המיועד לשתל ועליו מחובר מבנה ושן הדמי. הקדיחה נעשית בשלבים, כאשר בהתחלה נעשה הקידוח על ידי מקדח קטן מאוד וככל שמתקדמת הקדיחה מחלפים את המקדחים, כל פעם אחד גדול יותר מקודמו. לאחר שהסתיימה פעולת הקדיחה בהצלחה, כעת יש חור בעצם וניתן להכניס אליו את השתל. השתל הוא מעין בורג קטן, ובדומה לבורג המוברג לעץ, כך רוב השתלים הקיימים היום מוברגים אל תוך העצם בצורה סיבובית עד שהם נתפשים על ידי לחץ וחיכוך לעצם והופכים מקובעים בה. כל השתלות השיניים מלוות בתפירה של החניכים ובמיוחד כאשר הפרוצדורה מלווה בהשתלת עצם , החיתוך המתבצע על מנת להגיע לריקמה הקשה  כדי לבצע בה קידוח והתקנה של השתל, בסיום התקנת השתל הרופא תופר את האזור שבו נעשה החיתוך. לרב משתמשים רופאים בתפרים הנספגים לאחר תקופה קצרה של בין שבוע לשבועיים בגוף ונעלמים, דבר החוסך את אי הנעימות שבהוצאת התפרים.

שימוש בתותבת בשלב המעבר. כעבור 3-9  חודשים מבצעים חשיפה ורק לאחר מכן מתחיל תהליך השיקום.

בהעמסה מיידית מיידית אין צורך בשחזור זמני נשלף (תותבת) לתקופת ההמתנה והתוצאות האסתטיות מרשימות. יתרה מכך, נמנע הצורך בכירורגיה לחשיפת השתל והמתאר החניכיים המתקבל סביב השתל הנו יציב בד"כ ותורם לשמירת הפפילות הסמוכות .תוצאות קליניות אלו מורידות את הצורך בפעולות כירורגיות נוספות לשיפור מתאר החניכיים.הבנת התהליכים הביולוגים  יחד עם היכולת להאיץ את תהליכי קליטת השתל ושחלוף העצם סביב השתלים הובילה את הדרך ליצירת פרוטוקולים של העמסה מיידית. בהעמסה מיידית  המאפיינים להצלחה מאוד מוגדרים, העמסה מיידית על גבי שתלים הוכחה כלא פחות מוצלחת מהעמסה מאוחרת לאחר תקופת המתנה מקובלת. יכולת פיקוח על מידת התנועתיות הינה מפתח להצלחה או אי הצלחה של  השתל המועמס מיידית.

העמסה מיידית דורשת הכשרה תיאורטית ומעשית נרחבת  בכל מקרה דרוש ניסיון רב ומיומנות של הרופא .. למען ההצלחה דרוש תכנון מקדים ושיתוף פעולה של הכירורג, המשקם וטכנאי השיניים.אם יש ספק בהצלחת הטיפול רצוי לוותר על העמסה מיידית.

טיפולי שיניים ביום אחד

מתאימה לאנשים הסובלים מחרדה למתרפאים שנמנעים מטיפולי שיניים מכל סיבה שהיא ואינם מצליחים להשלים את טיפוליהם ניתנת האפשרות לבצע את הטיפולים בהרדמה מלאה . במסגרת ההרדמה  קיימת אפשרות לרכז את רוב הטיפולים ביום אחד, בניגוד לטיפול שיניים רגיל שבו המטופל נדרש למספר רב של מפגשים. הרדמה מלאה מיועדת ל- מתרפאים חרדתיים שהיקף הטיפול אשר לו הם נדרשים רחב ומצריך מספר רב של מפגשים, או כאשר נדרש מתן פתרונות יחודיים לבעיות דנטליות קשות וסבוכות    ביצוע  שתלים וטיפולי שיניים  מורכבים שהם מעבר ליכולתה של מרפאה רגילה  כמו הזזת עצב  במצבים של  גובה  עצם נמוך ניתוח מיקרוכירורגי המחייב ביצוע בהרדמה מלאה. זהו פיתרון גםלמטופלים הסובלים מרפלקס הקאה מוגבר ולמתרפאים הסובלים מבעיות רפואיות שונות בהן בטוח יותר לטפל באופן מבוקר ומרוכז .. בהרדמה מלאה המטופל מקבל טיפול שיניים  ללא כאבים ,ללא חרדה וללא בזבוז זמן

 על מנת להמנע מסיכונים מיותרים להבטיח בצורה האופטימלית את הצלחת הטיפול חשוב מאוד שהטיפול יבוצע ע"י הרופאים הטובים ביותר וכמובן שההרדמה תבוצע רק בבית חולים ותחת השגחתו המלאה של מנהל מחלקת הרדמה.בחיוכים מחוייבים להעניק רפואת שיניים ברמה הגבוהה ביותר, ע"י מיטב הרופאים בשילוב    מומחים בעלי נסיון רב שנים בשתלים ובשיקום ע"ג שתלים.

תחילה יש לאבחן את מצב השיניים הרופא מסתמך על בדיקה קלינית וצילומי רנטגן נקבעת תוכנית המקיפה את כל הצרכים הדנטליים של המטופל.

במקרה הצורך, המנהל הרפואי  מזמן ועדה של כמה מומחים על מנת לאשר את תוכנית הטיפול.   לאחר אישור תוכנית הטיפולים, נשלח המטופל לסדרת בדיקות דם, א.ק.ג ועוד  בדיקות ספציפיות על מנת לאשר את כשירותו הרפואית לטיפול בהרדמה מלאה.

הרופא המרדים בוחן את הבדיקות ובתיאום עם הרופא המטפל קובעים

 הנחיות ברורות למהלך ההרדמה, לרבות שינויים במינוני תרופות או הערכות נקודתיות בתיאום עם קרדיולוג ואונקולוג.

לאחר אישורי שני הצוותים, יכול המטופל לקבוע יום ושעה על מנת לבצע את סדרת הטיפולים. לפני ההרדמה המטופל מגיע למרפאה בשעה היעודה, לאחר הנחיות צום שקיבל מבעוד מועד, ומתכונן לכמה שעות של הרדמה מלאה ולעוד כמה שעות של השגחה   והתאוששות.

מהלך הטיפול   כאמור, טיפולי שיניים ביום אחד נעשים תחת הרדמה מלאה ומנוהלים בידי שני צוותים: הצוות הראשון מורכב מרופא מרדים וצוות מלווה השני  מורכב ממומחי טיפולי שיניים וצוות סייעות שהוכשר במיוחד לביצוע טיפולי שיניים     בהרדמה.

בגלל ההרדמה המלאה, ניתן לעשות כמעט את כל הטיפולים החודרניים כמו עקירת שיניים, השתלות, הרמת סינוס והוספת עצם, כמו גם טיפולים קלים יותר כמו ניקוי  אבנית, כתרים וטיפולי שורש. המטופל שוכב נינוח ורדום ואינו מפריע לביצוע  הפעולות הדנטליות.

לאחר הטיפול תופעות הלוואי לאחר טיפולי שיניים ביום אחד אינן קשות ואף מינימליות. כמובן   שככל שהטיפול היה מורכב יותר כך יש חשש לתופעות לוואי כמו דימום,   כאב ונפיחות. יחד עם זאת, היצמדות להוראות הרופא ולקיחת התרופות הנכונות יחזירו את המטופל לשגרת היום יום שלו במהרה. בכל מקרה, בימים שלאחר הטיפול  מומלץ לנוח כמה שיותר, לאכול אוכל רך, לשתות הרבה ולתת לפה להשתקם בקצב שלו.

דברים שצריך לדעת  טיפולי שיניים ביום אחד הם אכן פתרון מצויין לאלה שזמנם אינם בידם או שסובלים מחרדה דנטלית בלתי נתפשת. אולם, הצלחת התהליך תקום ותיפול על בחירת המרפאה והרופא המנהל את הפרויקט. צוות רפואי הכולל רופאים מומחים ורופאים בעלי נסיון רב בתחום   יגשים לכם חלום אתכם את כל התהליך ללא כאבים ,ביטחון ובעיקר באופן מקצועי ביותר.

כשתתעוררו מההרדמה הדבר הראשון שתרצו לעשות הוא לגשת לראי ולחשוף חיוך בוהק של שיניים בריאות ולבנות. זה בהחלט אפשרי וכמובן בגמר השיקום אפשר לחייך בפה מלא!

לקביעת פגישה, נא להתקשר לטלפון 052-6421764, או השאירו פרטים


פרטי התקשרות:

  • טלפון: 052-6421764

  • טלפון: 052-6421764

  • סניף תל אביב: ויצמן 14 תל אביב

    סניף נשר: דרך בר יהודה, 52, קומה 2, נשר

    סניף חיפה: שדרות הנשיא 40, חיפה

  • דוא”ל: jerrybendavid@gmail.com‬

Webdepot:פתרונות אינטרנט